AS_logo_nya_anpassad.PNG
Start
Tjänster
Kontakt

Läs mer

Om oss   Läs mer >>>
 Vårt synsätt   Läs mer >>>

Stöd i det dagliga ledarskapet

Arbetsmiljöarbetet försätter emellanåt chefer och arbetsledare i situationer som kan vara svåra att hantera och man har behov av en neutral samtalspartner. Det kan till exempel handla om att möta medarbetarnas oro och frustration inför förändringar i verksamheten eller följderna av långtidssjukskrivningar.

Att ha tillgång till en coach är utöver ett stöd att lösa akuta problem också ett bidrag till utveckling
av sina egna färdigheter i ledar- och chefskapet.

Vi erbjuder därför individuellt chefstöd i form av allmän rådgivning och coachning i arbetsmiljö-, ledarskaps- och hälsofrågor.

Utformas efter behov

Stödet utformas flexibelt efter den enskilde chefens behov. Först görs en gemensam analys av nuläge och behov. Sedan anges mål, form för stödet och omfattningen.

Stoed-coachning.png

Vi erbjuder till fast pris ett stöd med fem tillfällen med tillgång till konsulten via telefon och mail . Vid mer omfattande behov och kanske under längre tid lämnas särskild offert.

 

.....för både effektivitet och bra arbetsmiljö